Opryszczka swędzi i boli. Jest to choroba skóry wywołana wirusem Hermes simpex typu 1 (HSV-1), U części osób opryszczka atakuje tylko podczas przeziębienia lub innej choroby, gdy organizm jest osłabiony, ale są osoby cierpiący na opryszczkę kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu roku.

Wirus opryszczki przenosi się drogą kropelkową, kiedy wniknie przez śluzówkę do organizmu, przedostaje się do zwojów nerwowych i pozostaje tam w stanie utajonym na zawsze. Uaktywnienie wirusa Herpes może nastąpić wskutek różnych czynników: silnego stresu , promieniowania słonecznego , gorączki i osłabienia organizmu w skutek choroby (np. grypy, przeziębienia). W zaatakowanych komórkach naskórka HSV-1 namnaża się w jądrach komórkowych, co prowadzi do powstania jednego lub kilku skupionych pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym. Następnie pęcherzyki pękają tworząc bolesne i trudnogojące się ranki, a uwolnionym z płynem surowiczym wirusem bardzo łatwo zarazić inne osoby, jak również zakazić inne części twarzy. Bardzo groźne jest przeniesienie wirusa Herpes simplex w okolice oka, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia rogówki i trwałego uszkodzenia wzroku.

Leczenie opryszczki nie jest proste. W przypadkach często nawracających i silnych dolegliwości najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza. Leki dostępne w aptekach bez recepty to np. Zovirax, Heviran, czy Herpex. Skuteczne są także plastry. Plaster Compeed, jest przezroczystym opatrunkiem zawierającym koloid łagodzący pieczenie swędzenie skóry, zapobiega tworzeniu się pęcherzyków i strupów, chroni przed nadkażeniem opryszczki, jak również rozsianiem wirusa na okoliczne partie skóry, a także znacznie przyspiesza gojenie się zmian. Podczas trwania choroby warto wzbogacić dietę w duże dawki witaminy C oraz preparaty cynku, witamin B.