Atopowe zapalenie skóry, to często spotykana choroba skóry. Już w okresie niemowlęcym występują pierwsze objawy. Jest to nieprawidłowość związana ze zbyt dużą odpowiedzią na alergeny, uwarunkowana genetycznie. Częstość występowania AZS wynosi ok. 20%.

objawy AZS:


* Suchość skóry
* Wypryski
* Świąd po spoceniu się
* Zacienienie wokół oczu
* Skłonności do nawrotowych zakażeń skóry
* Nawrotowe zapalenie spojówek
* Nietolerancja pokarmów, m.in. białka mleka krowiego, ryb, jaj
* Rogowacenie przymieszkowe

Alergeny w AZS:


Niemowlęta i małe dzieci uczulają spożywane pokarmy, najczęściej uczulające to: białka mleka krowiego, jaja, ryby, mięso – cielęcina, wołowina, owoce – cytrusy, poziomki, truskawki, kakao, orzechy
U starszych dzieci i młodzieży reakcję alergiczną wywołują głównie alergeny wziewne: kurz domowy, roztocza, pyłki sierści zwierząt, pyłki roślin itp.

Leczenie AZS:


Leczenie ostrej fazy AZS prowadzi lekarz. Sami możemy: eliminować alergeny- utrzymywać dietę eliminującą składniki uczulające. Ważnym elementem jest także unikanie stresów, silnych i negatywnych emocji, które zaostrzają świąd i pogarszają stan skóry. Należy pamiętać, że u niemowląt i dzieci do drugiego roku życia nie powinno się stosować miejscowych preparatów kortykosteroidowych na fałdy skórne i okolice odbytu, bowiem wchłanianie leku z tych okolic jest wielokrotnie większe niż z innego miejsca na skórze. Miejscowe preparaty kortykosteroidowe powinny być stosowane jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nasileniu zmian skórnych sprzyja także potliwość oraz zbyt wysoka temperatura otoczenia, należy więc pamiętać, że zbyt ciepłe ubieranie i przegrzewanie dziecka bądź siebie działają niekorzystnie.

Pielęgnacja skóry atopowej:


W pielęgnacji takiej skóry stosowane są emolienty – natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery. Emolienty mogą mieć postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, olejku, kremu czy mydła. Ważne jest by takie kosmetyki nie wywołały podrażnień i alergii, dlatego powinny być nabywane jedynie w aptece.

Kosmetyki medyczne mające zastosowanie w chorobach skóry

– CUTIBAZA
– DERMOBAZA
Cutibaza to krem półtłusty, Dermobaza – tłusty. Oba polecane są do codziennej pielęgnacji skóry suchej i szczególnie wrażliwej. Zapewniają optymalne natłuszczenie, nawilżenie i ochronę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Są bezzapachowe, szczególnie polecane dla skóry alergicznej.
– OPTIDERM
Krem zawierający mocznik i polidokanol. Mocznik jest substancją naturalnie występującą w zdrowej skórze jako składnik utrzymujący prawidłową wilgotność. Jego zawartość w kremie Optiderm zwiększa zdolność wiązania wody przez warstwę rogową naskórka szczególnie w stanach nadmiernego wysuszenia. Polidokanol ma działanie przeciwświądowe i uśmierzające ból. Optiderm jest polecany jako środek uzupełniający leczenie chorób skóry przebiegających z suchością i świądem (AZS, wyprysk kontaktowy i długotrwałe leczenie schorzeń skórnych).

Nie należy go stosować w przypadku zmian łuszczycowych i wysiękowych.

– BALNEUM HERMAL
– BALNEUM HERMAL PLUS
– BALNEUM HERMAL F
Są to preparaty natłuszczające skórę tworzą na niej mikropowłokę olejową, działają też złuszczająco i przeciwświądowo (szczególnie Balneum Hermal Plus, który zawiera dodatkowo polidokanol zwiększający efekt przeciwświądowy)
– BALNEUM INTENSIV (płyn do mycia, krem)
Działają natłuszczająco i utrzymują naturalną wilgotność skóry. Mają zastosowanie w celu odbudowy właściwej warstwy ochronnej skóry podrażnionej ze skłonnością do alergii.
– Bezmydlna kostka do mycia dla dzieci
Delikatnie czyszcząca i nawilżająca. Zawiera wyjątkowo łagodne składniki nie uczulające dziecięcej skóry,
– OILATUM -mydło, żel do kąpieli, emulsja do kąpieli, krem to kosmetyki lecznicze przeznaczone dla skóry łatwo ulegającej podrażnieniom, alergicznej i przesuszonej